Themes - Twenty Twenty-One - en to ro translation catalogue (144 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-One is a blank canvas for your ideas and it makes the block editor your best brush. With new block patterns, which allow you to create a beautiful layout in a matter of seconds, this theme’s soft colors and eye-catching — yet timeless — design will let your work shine. Take it for a spin! See how Twenty Twenty-One elevates your portfolio, business website, or personal blog.
ro: Twenty Twenty-One este o pânză nepictată pentru a-ți transpune ideile și face din editorul de blocuri cea mai bună pensulă. Cu noile modele de blocuri, care îți permit să creezi un aranjament frumos în câteva secunde, cu culorile blânde ale acestei temei și cu designul ei atrăgător - cu posibilități nesfârșite - vei da strălucire creațiilor tale. Încearc-o! Vezi cum Twenty Twenty-One îți înnobilează portofoliul, site-ul web de afaceri sau blogul personal.

en: Older <span class="nav-short">posts</span>
ro: <span class="nav-short">Articole</span> mai vechi

en: Newer <span class="nav-short">posts</span>
ro: <span class="nav-short">Articole</span> mai noi

note: translators: %s: Twenty Twenty-One support article URL.
en: Dark Mode is a device setting. If a visitor to your site requests it, your site will be shown with a dark background and light text. <a href="%s">Learn more about Dark Mode.</a>
ro: Modul întunecat este o setare pentru dispozitive. Dacă un vizitator pe site îl solicită, site-ul tău va fi afișat pe un fundal întunecat și cu un text deschis la culoare. <a href="%s">Află mai multe despre Modul întunecat</a>.

en: Dark Mode can also be turned on and off with a button that you can find in the bottom corner of the page.
ro: Modul întunecat poate fi pornit sau oprit cu un buton pe care îl găsești în colțul de jos al paginii.

en: This website uses LocalStorage to save the setting when Dark Mode support is turned on or off.<br> LocalStorage is necessary for the setting to work and is only used when a user clicks on the Dark Mode button.<br> No data is saved in the database or transferred.
ro: Acest site web folosește LocalStorage pentru a salva setarea când este activat sau dezactivat suportul pentru Mod întunecat.<br> LocalStorage este necesară ca să funcționeze această setare și este folosită numai când un utilizator dă clic pe butonul Mod întunecat.<br> Datele nu sunt salvate sau transferate în bază de date.

en: Suggested text:
ro: Text sugerat:

en: Twenty Twenty-One uses LocalStorage when Dark Mode support is enabled.
ro: Twenty Twenty-One folosește LocalStorage când este activat suportul pentru Mod întunecat.

en: Dark Mode support
ro: Suport pentru Mod întunecat

en: Learn more about Dark Mode.
ro: Află mai mult despre Modul întunecat.

en: To access the Dark Mode settings, select a light background color.
ro: Pentru a accesa setările pentru Modul întunecat, selectează o culoare de fundal deschisă.

en: Colors & Dark Mode
ro: Culori și Mod întunecat

[ctx: Label for sticky posts]
en: Featured post
ro: Articol reprezentativ

[ctx: Post password form]
en: Submit
ro: Trimite

[ctx: Post password form]
en: Password
ro: Parolă

[ctx: Added to posts and pages that are missing titles]
en: Untitled
ro: Fără titlu

[ctx: Block pattern sample content]
en: Cambridge, MA, 02139
ro: Târgoviște, județul Dâmbovița

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123 Main Street
ro: Str. Unirii nr. 101

[ctx: Block pattern sample content]
en: example@example.com
ro: exemplu@exemplu.com

[ctx: Customizer control]
en: Background color
ro: Culoare fundal

note: translators: %s: WordPress Version.
en: This theme requires WordPress 5.3 or newer. You are running version %s. Please upgrade.
ro: Această temă necesită WordPress 5.3 sau o versiune mai nouă. Acum rulezi cu versiunea %s. Te rog actualizează.

note: translators: %: Page number.
en: Page %
ro: Pagina %

en: Leave a comment
ro: Lasă un comentariu

[ctx: Comments title]
note: translators: %s: Comment count number.
en: %s comment | %s comments
ro[0]: %s comentariu
ro[1]: %s comentarii
ro[2]: %s de comentarii

en: 1 comment
ro: Un comentariu

en: On
ro: Pornit

en: Off
ro: Oprit

note: translators: %s: On/Off
en: Dark Mode: %s
ro: Mod întunecat: %s

en: This content is password protected. Please enter a password to view.
ro: Acest conținut este protejat cu parolă. Te rog introdu parola pentru a-l vedea.

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Open menu
ro: Deschide meniul

en: &#8220;Reading&#8221; by Berthe Morisot
ro: &#8222;Picturi&#8221; de Berthe Morisot

en: &#8220;Self portrait&#8221; by Berthe Morisot
ro: &#8222;Autoportret&#8221; de Berthe Morisot

en: &#8220;Daffodils&#8221; by Berthe Morisot
ro: &#8222;Narcise&#8221; de Berthe Morisot

en: &#8220;Roses Trémières&#8221; by Berthe Morisot
ro: &#8222;Nalbe de grădină&#8221; de Berthe Morisot

[ctx: Post password form]
en: Enter
ro: Introdu

[ctx: Theme starter content]
en: Check out the Support Forums
ro: Consultă forumurile pentru suport

[ctx: Theme starter content]
en: Read the Theme Documentation
ro: Citește documentația temei

[ctx: Theme starter content]
en: Need help?
ro: Ai nevoie de ajutor?

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One also includes an overlap style for column blocks. With a Columns block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Choose the "Overlap" block style to try it out.
ro: De asemenea, Twenty Twenty-One include stilul suprapunere pentru blocurile Coloană. Cu blocul Coloană selectat, deschide panoul „Stiluri” în bara laterală a Editorului. Selectează stilul de bloc „Suprapunere” pentru a-l activa.

[ctx: Theme starter content]
en: Overlap columns
ro: Suprapune coloanele

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One includes stylish borders for your content. With an Image block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Select the "Frame" block style to activate it.
ro: Twenty Twenty-One include chenare elegante în conținutul tău. Cu blocul Imagine selectat, deschide panoul „Stiluri” în bara laterală a Editorului. Selectează stilul de bloc „Cadru” pentru a-l activa.

[ctx: Theme starter content]
en: Frame your images
ro: Încadrează-ți imaginile

[ctx: Theme starter content]
en: Block patterns are pre-designed groups of blocks. To add one, select the Add Block button [+] in the toolbar at the top of the editor. Switch to the Patterns tab underneath the search bar, and choose a pattern.
ro: Modelele de bloc sunt grupuri de blocuri predefinite. Pentru a adăuga unul, selectează butonul Adaugă bloc [+] în bara de unelte din partea de sus a editorului. Comută la fila Modele aflată sub bara de căutare și alege un model.

[ctx: Theme starter content]
en: Add block patterns
ro: Adaugă modele de blocuri

[ctx: Theme starter content]
en: Create your website with blocks
ro: Creează-ți site-ul web cu blocuri

en: Reading
ro: Picturi

en: Young Woman in Mauve
ro: Femeie tânără în mov

en: The Garden at Bougival
ro: Grădină din Bougival

en: In the Bois de Boulogne
ro: În pădurea Bois de Boulogne

en: Villa with Orange Trees, Nice
ro: Vilă cu portocali, Nisa

en: Roses Trémières
ro: Nalbe de grădină

en: &#8220;Villa with Orange Trees, Nice&#8221; by Berthe Morisot
ro: &#8222;Vilă cu portocali, Nisa&#8221; de Berthe Morisot

en: Beautiful gardens painted by Berthe Morisot in the late 1800s
ro: Grădini frumoase pictate de Berthe Morisot la sfârșitul anilor 1800

en: &#8220;The Garden at Bougival&#8221; by Berthe Morisot
ro: &#8222;Grădină din Bougival&#8221; de Berthe Morisot

en: &#8220;Young Woman in Mauve&#8221; by Berthe Morisot
ro: &#8222;Femeie tânără în mov&#8221; de Berthe Morisot

en: &#8220;In the Bois de Boulogne&#8221; by Berthe Morisot
ro: &#8222;În pădurea Bois de Boulogne&#8221; de Berthe Morisot

en: Berthe Morisot<br>(French, 1841-1895)
ro: Berthe Morisot<br>(franțuzoaică, 1841-1895)

en: Playing in the Sand
ro: Joacă în nisip

en: &#8220;Playing in the Sand&#8221; by Berthe Morisot
ro: &#8222;Joacă în nisip&#8221; de Berthe Morisot

note: translators: %s: Parent post.
en: Published in %s
ro: Publicat în %s

en: Summary
ro: Rezumat

en: Excerpt Settings
ro: Setări rezumat

en: Thick
ro: Gros

en: On Archive Pages, posts show:
ro: În paginile arhivă, articolele arată:

note: translators: %s: Author name.
en: View all of %s's posts.
ro: Vezi toate articolele lui %s.

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
ro: De %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ro: Se pare că nu putem să găsim ceea ce cauți. Probabil o căutare te poate ajuta.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ro: Regret, dar nu s-a potrivit nimic cu termenii tăi de căutare. Te rog încearcă din nou cu alte cuvinte cheie.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
ro: Ești gata să-ți publici primul articol? <a href="%s">Începe de aici</a>.

en: Previous post
ro: Articolul anterior

en: Next post
ro: Articolul următor

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
ro: <span class="meta-nav">Publicat în</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: submit button]
en: Search
ro: Caută

en: Search&hellip;
ro: Caută&hellip;

note: translators: %d: The number of search results.
en: We found %d result for your search. | We found %d results for your search.
ro[0]: Am găsit %d rezultat pentru căutarea ta.
ro[1]: Am găsit %d rezultate pentru căutarea ta.
ro[2]: Am găsit %d de rezultate pentru căutarea ta.

note: translators: %s: Search term.
en: Results for "%s"
ro: Rezultate pentru „%s”

note: translators: %s: List of tags.
en: Tagged %s
ro: Etichetat %s

note: translators: %s: List of categories.
en: Categorized as %s
ro: Din categoria %s

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit %s
ro: Editează %s

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s
ro: Continuă lectura %s

en: Dividers
ro: Separatori

en: Frame
ro: Cadru

en: Borders
ro: Chenare

en: Overlap
ro: Suprapune

[ctx: Block pattern description]
en: A block with 3 columns that display contact information and social media links.
ro: Un bloc cu 3 coloane care afișează informații de contact și legături la rețelele sociale.

en: Contact information
ro: Informații de contact

[ctx: Block pattern description]
en: A list of projects with thumbnail images.
ro: O listă de proiecte cu imagini în miniatură.

en: Portfolio list
ro: Listă de portofolii

[ctx: Block pattern description]
en: An overlapping columns block with two images and a text description.
ro: Un bloc cu coloane suprapuse cu două imagini și o descriere text.

en: Overlapping images and text
ro: Imagini și text suprapuse

[ctx: Block pattern description]
en: A media & text block with a big image on the left and a smaller one with bordered frame on the right.
ro: Un bloc Media și text cu o imagine mare în stânga și una mai mică în dreapta, încadrată.

en: Two images showcase
ro: Prezentare cu două imagini

[ctx: Block pattern description]
en: Three images inside an overlapping columns block.
ro: Trei imagini în interiorul unui bloc cu coloane suprapuse.

en: Overlapping images
ro: Imagini suprapuse

[ctx: Block pattern description]
en: A Media & Text block with a big image on the left and a heading on the right. The heading is followed by a separator and a description paragraph.
ro: Un bloc Media și text cu o imagine mare în stânga și un titlu în dreapta. Titlul este urmat de un separator și un paragraf cu o descriere.

en: Media and text article title
ro: Titlu articol Media și text

en: example@example.com
ro: exemplu@exemplu.com

en: Let&#8217;s Connect.
ro: Să ne conectăm.

[ctx: Block pattern description]
en: A huge text followed by social networks and email address links.
ro: Un text imens urmat de legături la rețelele sociale și la adresa de email.

en: Links area
ro: Zonă legături

en: A new portfolio default theme for WordPress
ro: O temă implicită pentru portofolii în WordPress

en: Large text
ro: Text mare

[ctx: Used before full size attachment link.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Full size
ro: Dimensiune completă

note: translators: %s: Publish date.
en: Published %s
ro: Publicat %s

en: Page
ro: Pagină

en: Close
ro: Închide

en: Menu
ro: Meniu

en: Primary menu
ro: Meniu principal

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
ro: Sari la conținut

en: Add widgets here to appear in your footer.
ro: Adaugă piese aici ca să apară în subsol.

en: Footer
ro: Subsol

en: Red to purple
ro: De la roșu la violet

en: Purple to red
ro: De la violet la roșu

en: Yellow to red
ro: De la galben la roșu

en: Red to yellow
ro: De la roșu la galben

en: Yellow to green
ro: De la galben la verde

en: Green to yellow
ro: De la verde la galben

en: Yellow to purple
ro: De la galben la violet

en: Purple to yellow
ro: De la violet la galben

en: White
ro: Alb

en: Yellow
ro: Galben

en: Orange
ro: Portocaliu

en: Red
ro: Roșu

en: Purple
ro: Violet

en: Blue
ro: Albastru

en: Green
ro: Verde

en: Gray
ro: Gri

en: Dark gray
ro: Gri închis

en: Black
ro: Negru

en: Huge
ro: Imens

en: Extra large
ro: Foarte mare

en: Large
ro: Mare

en: Small
ro: Mic

en: Extra small
ro: Foarte mic

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
ro: Propulsată cu mândrie de %s.

en: Secondary menu
ro: Meniu secundar

en: Comments are closed.
ro: Comentariile sunt închise.

en: Newer comments
ro: Comentarii mai noi

en: Older comments
ro: Comentarii mai vechi

en: Full text
ro: Text întreg

en: Display Site Title & Tagline
ro: Afișează titlul și sloganul site-ului

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ro: Se pare că nu am găsit nimic la această locație. Încerci o nouă căutare?

en: Nothing here
ro: Nu există nimic aici

note: Author of the theme
en: the WordPress team
ro: echipa WordPress
